Scottish National Chess League Rounds 1 and 2

Rounds one and two of the 2016/17 Scottish national chess league took place at Dunfermline on Sunday 30th October.  Bon Accord are competing in division 3 this year, having been division 4 champions in 2015/16. The team started the season with comfortable wins over Dunfermline Knights and Oban as follows:

Round 1

Bon Accord Dunfermline Knights
1 W Adam Bremner 2201 1 0 Ian Robertson 2024
2 B Hamish Olson 2117 1 0 John McBride 1788
3 W Murad Abdulla 2045 1 0 Stuart Black 1647
4 B Daniel Maxwell 2067 1 0 Stewart Brisbane 1512
5 W Callum Smith 1565 0 1 Peter Horne 1385
4 1

 

Round 2

Oban Bon Accord
1 W Duncan Campbell 1733 0 1 Adam Bremner 2201
2 B Alistair Campbell 1693 0 1 Hamish Olson 2117
3 W Hugh Flockhart 1419 0 1 Murad Abdulla 2045
4 B Peter Doris 1360 0 1 Daniel Maxwell 2067
5 W Derek Coope 1238 0 1 Callum Smith 1565
0 5
Advertisements

Bon Accord Club Championship 2016 – round 1

The draw for round 1 of the Bon Accord club championship is as follows:

White Black
Chris Rose Robert Lothian
Duncan Harwood Sean Gordon
Eugene Ogosi Richard Jennings
Mike Cavanagh Duncan McClymont
Alex Stewart Neil Irving
Jeremy Mitchell Malcolm MacMillan
Oishani Dutta Euan Gray
Alan Smith Nandini Dutta
Adi Hegde Ricky Telford
Guillem Noguera Pranav Saravanan
Pranav Arcot John Ewen
Charles Oppenheim Madhu P
Senthil Ragupathy Ian Grieve

Please see the following links:

Rules and time controls are displayed on the noticeboard. If you have any problems contact the tournament controller.

All games should be played on Tuesday 1 November 2016.

The absolute deadline for the round is Tuesday 29 November 2016.

Tournament Controller: Ross Brennan

Dundee Chess Congress 2016

The 2016 Dundee and Angus Chess Congress (held from the 7th-9th October) featured many players from Bon Accord.

The results were as follows:

Open

  • Richard Jennings 3½/5 (Joint winner of the under 1900 grading prize)
  • Jeremy Mitchell 3/5
  • Neil Irving 2½/5
  • Murad Abdulla 2½/5
  • Callum Smith 2/5
  • Tariq Pasha 2/5
  • Carl Milton 1½/5
  • Leston D’Costa 1½/5
  • Euan Gray 1/5

Major

  • Stuthi Hegde 2½/5
  • Adi Hegde 1½/5

Minor

  • Kalyan Kante 4/5 (Joint 2nd)
  • Oishani Dutta 4/5 (Joint 2nd)
  • Malcolm MacMillan 4/5 (Joint 2nd)
  • Pranav Arcot 3½/5 (Primary prize winner)
  • Connor Sibbald 3/5
  • Alex Stewart 2½/5
  • Nandini Dutta 2½/5
  • Pranav Saravanan 2½/5 (Junior 12-13 prize winner)
  • Uma Ganesan ½/5

Congratulations to Richard, Kalyan, Oishani, Malcolm, Pranav and Pranav for their prizes.